المواضيع الأخيرة
» مهربانی در سخنان بسیار زیبای حکیم ارد بزرگ
الأربعاء نوفمبر 25, 2015 10:13 am من طرف شکوفه

» نخست وزیر دولت خودخوانده مخالفان سوریه استعفا کرد
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:22 am من طرف سروناز

» سیاست‌های طمع‌ورزانه امریکا در منطقه امریکای لاتین
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:22 am من طرف سروناز

» همایش راهبری دیابت با حضور وزرای بهداشت کشورها
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:19 am من طرف سروناز

»  افزایش متوسط قیمت کفش
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:18 am من طرف سروناز

» سومین اجلاس سران بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان گاز جهان
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:17 am من طرف سروناز

» وضع نامطلوب مسکن ۱۸ میلیون از ۵۸ میلیون نفر جمعیت شهری ایران
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:15 am من طرف سروناز

» همایش موضوع «حوزه‌های اجتماعی مسکن»
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:14 am من طرف سروناز

» حضور مسافران مشکوک
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:14 am من طرف سروناز

» باید به روح پیشرفت در نیروی دریایی ارتش توجه شود
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:11 am من طرف سروناز

» هفتاد و دو نفر از گروه طالبان و سیزده پلیس افغان در استان هلمند کشته شدند
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:10 am من طرف سروناز

» مخاطره اعتبار سند بازطراحی رآکتور اراک با نقض تعهد
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:07 am من طرف سروناز

» آن گوگ کیم نماینده تیم ملی وزنه‌برداری کره‌شمالی
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:04 am من طرف سروناز

» پلیس از خروج افراد فاقد گذرنامه و روادید جلوگیری می کند
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:03 am من طرف سروناز

» اتفاقات ناگوار در عراق، سوریه و یمن
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:01 am من طرف سروناز

» برنامه جدید دیدارهای استقلال تهران و پرسپولیس در هفته سیزدهم
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:00 am من طرف سروناز

» دیدار رئیس‌جمهور نیجریه
الإثنين نوفمبر 23, 2015 11:56 pm من طرف سروناز

» همکاری بیشتر کشورهای غربی را برای مبارزه با گروه داعش
الإثنين نوفمبر 23, 2015 11:55 pm من طرف سروناز

» سرگي لاوروف وزير امور خارجه روسيه وارد تهران شد
الإثنين نوفمبر 23, 2015 11:53 pm من طرف سروناز

» هر انس طلا امروز در بازار جهاني با حدود 6 دلار کاهش
الإثنين نوفمبر 23, 2015 11:50 pm من طرف سروناز

كساني كه Online هستند
در مجموع 1 كاربر Online ميباشد :: 0 كاربر ثبت نام شده، 0 كاربر مخفي و 1 مهمان

هيچ كدام

[ مُعاينة اللائحة بأكملها ]

بيشترين آمار حضور كاربران در سايت برابر 40 و در تاريخ الجمعة فبراير 06, 2015 7:47 am بوده است.
أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
شکوفه

farimah

raazi

serendipiti

hadi

nahid

امیر

donia

سروناز

mehran

شهر كاشمر

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل

شهر كاشمر

پست من طرف DR.FATEMI في الثلاثاء مايو 26, 2009 9:03 pm

:: كاشمر

شهرستان كاشمر از شمال به نيشابور و سبزوار، از مشرق به تربت حيدريه، از جنوب به گناباد و از مغرب به شاهرود متصل مي‌شود. كاشمر منطقه‌اي كشاورزي است و داراي محصولات چون غلات، حبوبات، پنبه، زيره و تنباكو است. در كوهستان‌هاي اين منطقه محصولات دامي مانند پشم و پوست و لبنيات وجود دارد. صنايع دستي محلي كاشمر قالي، قاليچه، زيلو، گيوه و چادرشب ابريشمي است. انگور و كشمش كاشمر داراي ارزش صادراتي است.

:: تاريخچه كاشمر

كاشمر طي چند هزار سال قدمت، به نام‌هاي متفاوتي خوانده شده است. بناي آن را به بهمن پسر اسفنديار و نوه گشتاسب نسبت داده‌اند. نام اصلي آن ترشيز است و جغرافيانويسان اسلامي به صورت طرثيث و ترشيش و … ضبط كرده‌اند و سابقاً نام ديگر آن بوشت و بست بوده است. در سال 483 هنگامي كه حسن صباح پيشواي نزاريان ايراني در الموت استقرار يافت، دستيار خود حسين قايني را كه از پيش حكومت قهستان و ترشيز را داشت، به عنوان داعي به ترشيز اعزام كرد، وي در دعوت مردم به نهضت نزاري حسن صباح توفيق زيادي به دست آورد. تعداد زياد قلعه‌هاي جنگي در سرتاسر قهستان كه در نام‌هاي محلي به نام قلعه دختر و قلعه ملاحده موسومند، حكايت از اين امر دارد.

:: آثار باستاني و مزارها

كاشمر داراي آثار تاريخي فراواني است. مهمترين آنها عبارتند از: بقاياي تپه باستاني كندر در قريه كندر، سد قديمي منتسب به عضدالدوله در شمال قريه كشمر، آثار باقيمانده سد شاهي و قلعه دختر و قلعه پسر در ريوش و كوهسرخ، آسياها و آثار موجود در دامنه كمر باغدشت و گورستان گبرها در قراچه كوهسرخ.

:: غار آتشگاه
قلعه‌اي قديمي و غاري تاريخي معروف به غار آتشگاه از ديدني‌هاي روستاي سرحوضك در 13 كيلومتري شمال غرب كاشمر است.

:: روستاي نامق
اين روستا در ميان ارتفاعات كاشمر واقع شده است، بناي آن را برخي قديمي‌تر از نيشابور مي‌دانند. زادگاه شيخ احمد جام نامقي در ميان بادامستاني كه محل اوليه نامق است، قرار گرفته و مربوط به 800 سال پيش است. قبر شيخ ابوالحسن كه از عرفاي معروف دوره خود بوده و پدر شيخ احمد نامقي است در نزديكي روستا قرار دارد. از آثار قديمي اين روستا، كاريزي است كه آسياب‌هاي هفتگانه‌اي را مي‌چرخانده و خرابه‌هاي آنها موجود است، كمر قلعه نيز ديواري سنگي است كه بقاياي قلعه‌اي قديمي است، در بلندترين نقطه روستا نيز قلعه‌اي قديمي به چشم مي‌خورد كه به آن ارگ مي‌گويند. مساجد روستا و معماري ويژه آن نيز از ديدني‌هاي منطقه است.

:: مسجد جامع كاشمر
بترشيز قديم به داشتن جامع‌هاي معتبر و معمور زبانزد و مشهور بوده است. مقدسي آورده است كه شهر طريثيت مركز بشت جامعي دارد كه پس از جامع دمشق، ثروتمندتر از آن جامعي نيست و زيبا و پاكيزه است. و اين در حالي است كه جامع دمشق را هنرمندان ايراني و هندي و رومي با هزينه‌اي معادل هفت سال ماليات شام ساخته بودند و هجده كشتي زر و سيم در آن صرف شده بود …» جامع فعلي كاشمر متعلق به اوايل عهد فتح عليشاه قاجار است.

:: برج علي‌آباد كشمر
اين برج در روستاي علي‌آباد در فاصله 5 كيلومتري شمال جاده خليل آباد به بردسكن قرار دارد.

:: برج فيروزآباد
فيروزآباد در فاصله كمي از مجتمع اردوگاهي شهرآباد، در فاصله 17 كيلومتري بردسكن و 60 كيلومتري كاشمر قرار دارد. در اين روستا آثار قلعه‌اي بسيار كهن و باستاني در حاشيه ده به چشم مي‌خورد.

:: امام‌زاده سيد حمزه(ع)
در قسمت شمال كاشمر در باغي به نام باغ‌مزار زيارتگاه سيد حمزه فرزند حضرت موسي بن جعفر(ع) قرار دارد. ساختمان اين مرقد داراي گنبدي مرتفع با كاشي كاري سبزرنگ و ايوان آيينه‌كاري شده و دو گلدسته بلند است. نماي دروني گنبد و اطراف رواق نيز آيينه‌كاري شده است.
سلاطين صفويه كه خود را از اعقاب حمزه بن موسي(ع) مي‌دانستند در آباداني اين مزار اهتمام خاصي داشتند. سند اصلي موقوفات امام زاده داراي تاريخ 930 هجري، سال درگذشت شاه اسماعيل صفوي است، باغمزار كاشمر داراي سروهاي زيبا و باستاني است كه گفته مي‌شود هشتصد سال عمر دارند.

:: امام زاده سيدمرتضي
آرامگاه امامزاده سيدمرتضي در دامنه كوههاي شمالي در فاصله 5 كيلومتري كاشمر قرار دارد. وي از فرزندان موسي به جعفر(ع) است. ساختمان اين آرامگاه توسط مردم بازسازي شده است.

:: مقبره مدرس
سيدحسن مدرس از سادات طباطبايي قمشه اصفهان و از رجال روحاني سياسي دوره مشروطيت و پهلوي بود. وي در سال 1287 در يكي از روستاهاي اردستان به دنيا آمد و در سال 1328 به تهران سفر كرد و به دوره دوم مجلس شوراي ملي راه يافت. در سال 1307 به خواف و پس از آن به كاشمر تبعيد گرديد و در سال 1316 در اين شهر به شهادت رسيد.

الا ای آهوی وحشی کجایی ؟

DR.FATEMI

شمع های روشن : 44
جایگاه : 82785
شهرت : 11
آدرس پستي : اراک مرکز استان مرکزی

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي بازگشت به بالاي صفحه