المواضيع الأخيرة
» مهربانی در سخنان بسیار زیبای حکیم ارد بزرگ
الأربعاء نوفمبر 25, 2015 10:13 am من طرف شکوفه

» نخست وزیر دولت خودخوانده مخالفان سوریه استعفا کرد
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:22 am من طرف سروناز

» سیاست‌های طمع‌ورزانه امریکا در منطقه امریکای لاتین
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:22 am من طرف سروناز

» همایش راهبری دیابت با حضور وزرای بهداشت کشورها
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:19 am من طرف سروناز

»  افزایش متوسط قیمت کفش
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:18 am من طرف سروناز

» سومین اجلاس سران بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان گاز جهان
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:17 am من طرف سروناز

» وضع نامطلوب مسکن ۱۸ میلیون از ۵۸ میلیون نفر جمعیت شهری ایران
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:15 am من طرف سروناز

» همایش موضوع «حوزه‌های اجتماعی مسکن»
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:14 am من طرف سروناز

» حضور مسافران مشکوک
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:14 am من طرف سروناز

» باید به روح پیشرفت در نیروی دریایی ارتش توجه شود
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:11 am من طرف سروناز

» هفتاد و دو نفر از گروه طالبان و سیزده پلیس افغان در استان هلمند کشته شدند
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:10 am من طرف سروناز

» مخاطره اعتبار سند بازطراحی رآکتور اراک با نقض تعهد
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:07 am من طرف سروناز

» آن گوگ کیم نماینده تیم ملی وزنه‌برداری کره‌شمالی
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:04 am من طرف سروناز

» پلیس از خروج افراد فاقد گذرنامه و روادید جلوگیری می کند
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:03 am من طرف سروناز

» اتفاقات ناگوار در عراق، سوریه و یمن
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:01 am من طرف سروناز

» برنامه جدید دیدارهای استقلال تهران و پرسپولیس در هفته سیزدهم
الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 12:00 am من طرف سروناز

» دیدار رئیس‌جمهور نیجریه
الإثنين نوفمبر 23, 2015 11:56 pm من طرف سروناز

» همکاری بیشتر کشورهای غربی را برای مبارزه با گروه داعش
الإثنين نوفمبر 23, 2015 11:55 pm من طرف سروناز

» سرگي لاوروف وزير امور خارجه روسيه وارد تهران شد
الإثنين نوفمبر 23, 2015 11:53 pm من طرف سروناز

» هر انس طلا امروز در بازار جهاني با حدود 6 دلار کاهش
الإثنين نوفمبر 23, 2015 11:50 pm من طرف سروناز

كساني كه Online هستند
در مجموع 3 كاربر Online ميباشد :: 0 كاربر ثبت نام شده، 0 كاربر مخفي و 3 مهمان :: 1 روبوت الفهرسة في محركات البحث

هيچ كدام

[ مُعاينة اللائحة بأكملها ]

بيشترين آمار حضور كاربران در سايت برابر 40 و در تاريخ الجمعة فبراير 06, 2015 7:47 am بوده است.
أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
شکوفه

farimah

raazi

serendipiti

hadi

nahid

امیر

donia

سروناز

mehran

بازار اراک

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل

بازار اراک

پست من طرف DR.FATEMI في الثلاثاء مايو 26, 2009 5:46 pm

آفتاب نيم روز از دريچه هاى چند ضلعى بر درون بازار سرك مى كشد. در امتداد راسته اصلى بازار تا جايى كه چشم كار مى كند استوانه هاى منور از بلنداى سقف گنبدى شكل بر سنگ فرش هاى فرسوده و ناهموار بازار تابيده است.
شعاع نور با كهكشانى از ذرات معلق رهگذران اين بازار قديمى را نوازش مى كند و آنان را فرا مى خواند تا براى لحظاتى هرچند كوتاه معمارى زيبا و خيره كننده سقف و تاق هاى آجرين بازار را بنگرند .
گرچه غبار زمان بر سيماى بازار اراك سنگينى مى كند و ديرزمانى است كه صداى ضرباهنگ چكش صنعتگران در دهليزهاى اين بنا به گوش نمى رسد، اما اين بناى قديمى هنوز هم فارغ از غوغاى روزمره زندگى صنعتى، گفتنى ها و ديدنى هاى فراوان دارد.
بازار اراك ۲۰۰ سال پيش همزمان با شكل گيرى شهر سلطان آباد (اراك كنونى) از سوى يوسف خان گرجى در دوران فتحعلى شاه قاجار بنا نهاده شد.
اين بنا در مركز بافت شطرنجى و قديمى اراك قرار دارد و از سوى ۲ ورودى شمالى و جنوبى و ۸ گذر شرقى و غربى به محيط پيرامون متصل شده است.
طول بازوى شمال به جنوب بازار اراك ۷۲۰ متر و بازوى شرق به غرب آن ۲۰۰ متر است. مساحت اين مجموعه بزرگ تاريخى به حدود ۱۴ هكتارمى رسد.
مصالح مورد استفاده در ساخت بازار اراك را سنگ، آجر و چوب كه با استفاده از ملات گچ، خاك، آهك و نيز صفحاتى كه از ورق هاى منجمد شده سرب و مس به هم متصل شده اند، تشكيل مى دهند .
معمارى بازار اراك برگرفته از سبك معمارى دوره قاجاريه و داراى طاق هاى گنبدى شكل آجرنماست كه به صورت ضربدرى ساخته شده است.
اين بازار با داشتن امكانات رفاهى، مسجد، حمام، مدرسه، آب انبار و شبكه فاضلاب در برخى محل ها از پيشرفته ترين اصول معمارى و شهرسازى زمان قاجار بهره مند شده است.
وجود بيش از ۵۰۰ باب مغازه، ۲۰ سراچه وتيمچه، مسجد، حمام، آب انبار، مدرسه تاريخى سپهدارى (حوزه علميه امام خمينى(ره)) در مجموعه تاريخى بازار اراك حاكى از بهره مندى اين مجموعه از كاركردهاى متعدد و متنوع آن در گذشته و حال است.
از نماى پشت بام، گنبدهاى ممتد در دورديف شمالى و جنوبى و غربى و شرقى به طور زيبايى مشاهده مى شود. گنبد چهارسوق بلندترين و عظيم ترين گنبد اين بام است .
در مركز هر گنبد دريچه اى تعبيه شده كه كار نورپردازى و تهويه هواى هر سرا را انجام مى دهد.
بهره گيرى از شيوه هاى خاص معمارى موجب شده كه در فضاى اين بازار در زمستان هواى گرم و در تابستان هوايى خنك و مطبوع جريان يابد.
حجره ها در راسته اصلى بازار استقرار يافته اند و كارگاه هاى توليدى، بار اندازها، انبارها و بازارچه هاى اختصاصى در قالب سراها و در دوطرف بازار و به فواصل ۵۰ متر از يكديگر ساخته شده اند.سراى كاشانى، سراى نوروزى، سراى مهر و سراى گلشن از اين جمله اند.
زيباترين و مهم ترين سراى بازار كه همچنان توانسته ساختار اوليه خود را حفظ كند، سراى كاشانى است كه به بازار فرش اختصاص يافته است. سراى مهر نيز اكنون به بازارچه صنايع دستى اختصاص دارد. در كنار بازار مسجد و مدرسه سپهدار، يكى از زيبا ترين مساجد اراك قرار دارد.
در شهرهاى قديمى ايران، بازار نه تنها محوراصلى اقتصاد به شمار مى رفته بلكه كانون بسيارى از فعاليت هاى اجتماعى، فرهنگى و سياسى بوده است .

الا ای آهوی وحشی کجایی ؟

DR.FATEMI

شمع های روشن : 44
جایگاه : 82575
شهرت : 11
آدرس پستي : اراک مرکز استان مرکزی

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي بازگشت به بالاي صفحه